Ratowanie zębów ®

Jak uratować swoje naturalne zęby

Czy masz problemy ze zdrowiem zębów i martwisz się utratą jednego lub więcej zębów? Nie jesteś sam! Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że braki w uzębieniu są częstsze niż myślisz. Na szczęście istnieje wiele możliwości rozwiązania problemów stomatologicznych i uratowania zębów.

 

Znaczenie dbania o zęby

Braki w uzębieniu mają wpływ nie tylko na wygląd — mają również wpływ na zdrowie jamy ustnej. Oto kilka typowych problemów związanych z brakami zębowymi:

 • Pogorszenie estetyki uśmiechu - odczuwalny może być wstyd przed uśmiechaniem się, co bardzo często wiąże się z rezygnacją ze spotkań towarzyskich.
 • Trudności w mówieniu - o wypowiedzenia niektórych głosek język potrzebuje odpowiedniego podparcia w postaci zębów. Dlatego wraz z pojawieniem się braków zębowych mogą wystąpić wady logopedyczne.
 • Trudności w jedzeniu - spożywanie niektórych pokarmów może być zdecydowanie utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Okazać się więc może, iż będziesz musiał zrezygnować ze spożywania swoich ulubionych dań.
 • Przesunięcie sąsiednich zębów - niezależnie od tego, czy mówimy o ubytku w trzonowcach, przedtrzonowcach, kłach czy siekaczach – zawsze mamy do czynienia z zaburzeniami w obrębie całego łuku zębowego. Z czasem doprowadzają one do deformacji zgryzu, a tym samym wpływają negatywnie na estetykę twarzy, np. szybciej pojawiają się zmarszczki.
 • Utrata kości i dziąsła - usunięcie nawet jednego zęba może prowadzić do postępującego zaniku kości. Utrata tkanki kostnej i dziąsła sprawia, że codzienne czynności mogą być jeszcze bardziej utrudnione.
 • Rozchwianie sąsiednich zębów - w rezultacie utraty zęba lub kilku zębów powstają  zmiany zapalne przyzębia zębów sąsiednich, zaniku  kości wokół nich, a potem do rozchwiania i usunięcia. 
 • Zapadnięcie się policzków - Największy zanik kości zaczyna się po około 3 miesiącach od usunięcia zęba. Na zewnątrz widzimy zaburzanie rysów twarzy w postaci zapadnięcia się policzka i wargi w danej okolicy.

 

Korzyści z utrzymania zębów:

 • Pewność siebie – brak choćby jednego zęba może drastycznie wpłynąć na pewność siebie i sposób mówienia
 • Styl życia – Jedz swoje ulubione potrawy, kiedy tylko chcesz
 • Zdrowie – zmniejszone ryzyko rozwoju próchnicy, chorób dziąseł i innych schorzeń

 

Dlaczego ludzie tracą zęby

 • Próchnica - jest często wynikiem złej higieny jamy ustnej. Brak dbania o zęby może spowodować uszkodzenie zewnętrznej powierzchni zęba (szkliwa) i umożliwić bakteriom tworzenie ubytków. Nieleczona próchnica może dotrzeć aż do środka zęba (miazgi). Ten zaawansowany etap próchnicy często prowadzi do leczenia kanałowego (endodontycznego).
 • Choroba dziąseł - znane również jako choroby przyzębia, są główną przyczyną utraty zębów u dorosłych. Najczęstszym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby dziąseł są złe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej oraz przeciążenia zębów spowodowane nieprawidłowym zgryzem lub źle dopasowanymi odbudowami protetycznymi.
 • Wypadki mogą się zdarzyć każdemu — uderzysz łokciem w twarz podczas gry lub zabawy, spadniesz ze stopnia lub bierzesz udział w kolizji samochodowej.

 

Wskazówki dotyczące pielęgnacji w domu, aby zachować zdrowe zęby

Istnieją pewne proste nawyki higieny jamy ustnej, które każdy może (i powinien) przyjąć w domu, aby zapobiec uszkodzeniu i utracie zębów. Dobra higiena jamy ustnej składa się z:

 • Szczotkowanie zębów pastą dwa razy dziennie przez co najmniej 2 minuty
 • Nitkowanie przed szczotkowaniem zębów
 • Higienizacja w gabinecie wykonywana przez Higienistkę pracującą w powiększeniu co 6 miesięcy (u osób z dużą tendencją do kamienia higienizacja wykonywana jest częściej)
 • Utrzymanie zdrowej diety i ograniczenie spożycia słodkich lub kwaśnych napojów
 • Rzucanie palenia

Masz pytania dotyczące Twojej obecnej rutyny higieny jamy ustnej lub szukasz jeszcze więcej zaleceń? Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania, a my z przyjemnością Ci pomożemy!

 

Ratowanie zębów ®

Jeśli chodzi o zęby i zdrowie jamy ustnej, każdy jest wyjątkowy — plan leczenia każdego Pacjenta też powinien taki być. Artyści Uśmiechu oferują spersonalizowane plany leczenia dla wszystkich naszych Pacjentów. Jesteśmy na bieżąco z najnowocześniejszą, zaawansowaną technologią, aby zapewnić pacjentom najlepszą możliwą opiekę.

Jeśli masz problemy z zębami, kilka opcji leczenia, które mogą zalecić nasi lekarze, to:

 

 • DIAGNOSTYKA w powiększeniu - Bardzo duży nacisk kładziemy na diagnostykę. Wykorzystujemy najnowocześniejszą technologię do oceny stanu zdrowia Państwa zębów, co pozwala zwiększyć wykrywalność próchnicy o ponad 90 procent. Zęby zawsze są oceniane w dużym powiększeniu (lupy lub mikroskop Zeiss powiększający zęba 20 razy). Posiadamy własną nowoczesną pracownię RTG (radiowizjografia - cyfrowe RTG) umożliwiającą dokładną diagnostykę i ocenę anatomii wewnętrznej kości i zębów. Wszystkie zdjęcia wykonywane są cyfrowo co znacznie redukuje dawkę promieniowania. Posiadamy najnowocześniejszy tomograf stomatologiczny CBCT pozwalający odenić tkanki w 3D.
 • HIGIENIZACJA w powiększeniu – głównym zadaniem profilaktyki jest zapobieganie powstawaniu chorób zębów i dziąseł. Usuwanie kamienia nazębnego, powstającego z płytki bakteryjnej odkładającej się na zębach przez cały czas, powinno być wykonywane co 6 miesięcy. Powstający kamień, zarówno naddziąsłowy jak i ukryty głęboko pod dziąsłem, może spowodować duży stan zapalny i w konsekwencji utratę zębów. Higienizacja w Klinice Artyści Uśmiechu przeprowadzana jest w dużym powiększeniui przebiega w 4 etapach: usuwanie kamienia nazębnego (scaling), piaskowanie powierzchni zębów w celu usunięcia wszelkich osadów, polerowanie powierzchni zębów diamentowymi pastami, lakierowanie zębów preparatami z fluorem.
 • ENDODONCJA - leczenie kanałowe -  jest specjalistycznym postępowaniem koniecznym w przypadku powikłań choroby próchnicowej. Polega na usunięciu zainfekowanych tkanek (nerwu) i bakterii z labiryntu kanałów korzeniowych wypełniających wnętrze zęba. Dzięki zastosowaniu osiągnięć współczesnej endodoncji, leczenie przewodowe wykonywane jest na jednej wizycie. Dbając o Państwa komfort każdy zabieg wykonywany jest bezboleśnie w komputerowym znieczuleniu.
 • VECTOR niechirurgiczne leczenie chorób przyzębia – jest to nowatorskie, jedyne w swoim rodzaju bezinwazyjne urządzenie do leczenia chorób dziąseł. Służy zarówno do leczenia jak i profilaktyki paradontozy. Dzięki zaawansowanej technologii VECTOR umożliwia oczyszczenie głębokich kieszonek przyzębnych bez wykonywania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego.
 • Leczenie RECESJI dziąseł – jest zabiegiem chirurgicznym, który obejmuje przesuwanie, zmianę kształtu lub odbudowę dziąseł, które cofnęły się od zębów. Przeszczep dziąsła polega na przeniesieniu tkanki z innego miejsca na obszar, gdzie nastąpiła recesja dziąsła. Pobranie płata najczęściej jest wykonane z podniebienia pacjenta, co powoduje lepszą integrację tkanek własnych pacjenta. Zabieg ten pozwala uzyskać bardzo zadowalające efekty. Zęby oraz dziąsło pokryte płatem zyskują naturalny wygląd.
 • Odbudowa KOŚCI – zabieg ten jest zwykle stosowany w ramach przygotowań do implantu dentystycznego lub protezy. Pomaga stymulować wzrost kości, gdy jest jej za mało, aby stworzyć mocną podstawę do odbudowy zębów.

 

Obawiasz się utraty zęba? Podejmij kroki już dziś, aby uratować swój uśmiech!

W przypadku problemów dentystycznych ważne jest, aby rozpocząć leczenie jak najwcześniej.

Udzielimy Ci potrzebnej pomocy poprzez:

 • Stworzenie planu leczenia w pełni spersonalizowanego do Twoich potrzeb, stylu życia i celów.
 • Nasi lekarze przeanalizują Twoje cele zdrowotne, przeanalizują proponowany plan leczenia i odpowiedzą na wszelkie Twoje pytania.
 • W pierwszej kolejności rozwiążemy najpilniejsze problemy.
 • Skoncentrowanie się na mniejszych zabiegach, które mogą uratować istniejące zęby i kość oraz pomóc uniknąć dłuższych, droższych zabiegów w przyszłości.

 

Opcje, jeśli straciłeś już ząb

Mówiliśmy już o znaczeniu leczenia profilaktycznego, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej. Ale co, jeśli już straciłeś ząb? Prawie 30% dorosłych straci ząb w pewnym momencie swojego życia. Ale kiedy już go nie ma, nie oznacza to, że musi tak pozostać (ani nie powinno!). Istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych metod zastępowania i odbudowy brakujących zębów.

Implanty dentystyczne są złotym standardem w przypadku braków zębowych.

 

TWÓJ NATURALNY UŚMIECH TO TWÓJ NAJLEPSZY UŚMEICH, ZROBIMY WSZYSTKO, ABY POMÓC CI GO ZACHOWAĆ.

Chcemy pomóc Ci osiągnąć zdrowy uśmiech na całe życie. Niezależnie od tego, czy chcesz być na bieżąco z profilaktyką, wykazujesz oznaki choroby dziąseł, czy już brakuje Ci zęba, nasz wykwalifikowany zespół służy pomocą!

Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na wizytę i dowiedzieć się, co robimy, aby uratować Twoje zęby.

Zobacz gdzie jesteśmy

Chorzowska 216, Katowice
Budynek ACTIV 4 WIEŻE
naprzeciwko Parku Śląskiego

+48 32 702 82 82
+48 888 331 661
artysci@usmiechu.pl

Godziny otwarcia Kliniki

pon. - piąt.: 08:00 - 20:00
sob.: 09:00 - 15:00

Bądź na bieżąco

       

Napisz do nas