Sedacja N2O - gaz rozweselający

Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu gazem rozweselającym - zwanym też sedacją podtlenkiem azotu - jest szansą dla osób (a w szczególności dzieci) odczuwających paniczny strach przed dentystą lub zwyczajnie nie przepadających za wizytą u stomatologa.

Gaz rozweselający podczas zabiegu wprowadzany jest do organizmu przy pomocy specjalistycznego urzadzenia poprzez zapachową maseczke, powodując wprowadzenie pacjenta w przyjemny stan rozluźnienia, odprężenia a nawet oderwania od otaczającej rzeczywistości.

Metoda ta jest bardzo mało popularna w Polsce - stanowi natomiast codzienność w amerykańskich klinikach - nie tylko stomatologicznych ale m.in. położniczych. Na brak popularności tej metody wpływa błedne skojarzenie z "leczeniem w narkozie" - jak potocznie nazywane są skomplikowane zabiegi - głównie chirurgiczne - wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Sedacja gazem rozweselającym jest obecnie - pod warunkiem iż przeprowadzana jest w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych - metodą całkowicie bezpieczną, pozwalającą skutecznie walczyć z dentofobią i strachem przed leczeniem stomatologicznym. Podczas zabiegu pacjent jest świadomy, utrzymuje tez kontakt z lekarzem, dzięki czemu może współpracować podczas wykonywania zabiegu. Niektórzy porównują ten stan do hipnozy - ze wskazaniem na jego znacznie większą skuteczność.

Sedacja jest przyjemna. Podczas zabiegu stomatologicznego z wykorzystaniem gazu rozweselającego pacjent utrzymywany jest w stanie delikatnej euforii połączonej z uspokojeniem. W przypadku dzieci wystepują bardzo realne halucynacje - dzieci często zasypiają podczas zabiegu, śniąc o byciu księżniczką, dalekich podróżach lub lataniu w kosmosie. U dorosłych stan ten podobny jest do zakochania połączonego z delikatnym upojeniem alkoholowym. W przypadku normalnie wyjątkowo bolesnych zabiegów - jak m.in. ekstrakcje - możliwe jest dodatkowo stosowanie klasycznych znieczuleń miejscowych - których podanie ze wzlędu na stan w jakim znajduje się pacjent - jest w znacznym stopniu uproszczone.

Zobacz gdzie jesteśmy

Chorzowska 216, Katowice
Budynek ACTIV 4 WIEŻE
naprzeciwko Parku Śląskiego

+48 32 702 82 82
+48 888 331 661
artysci@usmiechu.pl

Godziny otwarcia Kliniki

pon. - piąt.: 08:00 - 20:00
sob.: 09:00 - 15:00

Bądź na bieżąco

       

Napisz do nas