Periodontologia

Periodontologia jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w kości. Zapalenie tkanek powoduje uszkodzenie połączenia zęba z kością co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej ruchomości zębów.

Periodontopatie (choroby przyzębia) mogą prowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Przyczyną stanu zapalnego dziąsła i tkanek otaczających są bakterie obecne w płytce nazębnej i kamieniu. Bakterie wytwarzają kwasy, które atakują szkliwo oraz substancje toksyczne powodujące stan zapalny.

Głównym powodem schorzeń przyzębia jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Często pierwszym objawem pojawiającego się stanu zapalnego są opuchnięte, zaczerwienione i krwawiące dziąsła Może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust oraz nadwrażliwość zębów jako następstwo cofania się dziąsła i odsłonięcia wrażliwych szyjek zębowych. Odpowiednio zdiagnozowane zapalenie umożliwia leczenie co zdecydowanie przydłuży żywotność zębów oraz poprawi stan całej jamy ustnej.

Zapalenie tkanek przyzębia (paradontoza) jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Osoby dotknięte tą chorobą są bardziej narażone na choroby układu krążenia, reumatoidalne zapalenie stawów (gościec przewlekle postępujący), zachłystowe zapalenie płuc czy poród przedwczesny (choroba może wpływać także na niską wagę płodu).

Leczenie chorób przyzębia jest wieloetapowe:

Usuwanie przyczyn paradontopatii

  • Zabiegi profesjonalnej higienizacji jamy ustnej przeprowadzany przez wykwalifikowaną higienistkę polegające na usunięcia kamienia (scaling) i osadów (piaskowanie) oraz fluoryzacji. Ukoronowaniem wizyty jest indywidualny instruktaż higieny wraz z doborem odpowiedniej szczoteczki, nitki, pasty oraz płukanki.
  • Zabiegi z użyciem systemu VECTOR polegające na usunięciu flory bakteryjnej (biofilmu) i przywróceniu równowagi w chorobowo zmienionych kieszonkach dziąsłowych i kostnych. Jest to jedyna metoda niechirurgicznego leczenia chorób przyzębia.
  • Stymulacja laserem diodowym Elexxion CLAROS zapewnia eliminację bakterii z kieszonek dziąsłowych oraz pobudza otaczające tkanki do szybszej regeneracji.
  • Ważnym czynnikiem wpływającym na poprawę stanu przyzębia jest wymiana nieszczelnych wypełnień, usunięcie nawisów oraz korekta protez.

Usuwanie skutków paradontopatii odbywa się metodami mikrochirurgicznymi z zastosowaniem specjalnych procedur do leczenia chorób przyzębia

Ma to na celu odbudować utraconą kość, dziąsło oraz więzadła mocujące ząb w zębodole odpowiedzialne za jego ruchomość.

  • EMDOGAIN - mechanizm działania preparatu polega na naśladowaniu procesów biologicznych zachodzących podczas naturalnego rozwoju zęba w życiu embrionalnym. Odbudowuje zniszczone w wyniku paradontozy struktury podporowe zęba z zachowaniem ich pierwotnej budowy i funkcji.
  • BIO-OSS - jest naturalnym materiałem zastępczym pochodzącym z tkanki kostnej. W trakcie opatentowanego procesu produkcji usuwane są wszystkie składniki mogące powodować przenoszenie chorób lub wywołać reakcje alergiczne. Naturalna charakterystyka struktury mineralnej pozostaje mimo to nie zmieniona.
  • BIO-GIDE - membrana kolagenowa składająca się z wysoko oczyszczonych włókien kolagenowych. Wspomagają one gojenie tkanki kostnej i błony śluzowej.
minibaner_ratowanie_zebow.png

Ratowanie zębów

Własne zęby uratowane dzięki przeprowadzeniu leczenia kanałowego w dużym powiększeniu pod mikroskopem, rzadko wymagają dalszego leczenia i zwykle udaje się je zachować na całe życie.

Zobacz więcej
minibaner_laserowe_podcinanie_wedzidelka.png

Laserowe podcinanie wędzidełka wargi i języka

Jeżeli wędzidełko jest zbyt krótkie lub nieprawidłowo przyczepione, warga pociąga dziąsło podczas ruchów mimicznych, co może być przyczyną problemów.

Zobacz więcej
minibaner_licowki_porcelanowe.png

Licówki porcelanowe

Licówki to precyzyjne uzupełnienia estetyczne w postaci bardzo cienkich płatków porcelanowych, mocowane na powierzchniach wargowych lub policzkowych zębów.

Zobacz więcej
minibaner_chirurgia_plastyczna_dziasel.png

Chirurgia plastyczna dziąseł

Estetyka czerwona - ukształtowanie linii dziąseł - to także jeden z ważniejszych elementów estetyki uśmiechu. Kondycja dziąseł wpływa na kolor i kształt zębów. W wielu przypadkach wystarczy korekta linii dziąseł aby uzyskać wymarzony efekt estetyczny.

Zobacz więcej
minibaner_bezbolesne_zniczulnie.png

The Wand bezbolesne znieczulenie

The Wand - czyli czarodziejska różdżka - to nowy, rewolucyjny system sterowany komputerowo, który zapewnia bardziej komfortowe i skuteczne podawanie znieczulenia miejscowego.

Zobacz więcej

Zobacz gdzie jesteśmy

Chorzowska 216, Katowice
Budynek ACTIV 4 WIEŻE
naprzeciwko Parku Śląskiego

+48 32 702 82 82
+48 888 331 661
artysci@usmiechu.pl

Godziny otwarcia Kliniki

pon. - piąt.: 08:00 - 20:00
sob.: 09:00 - 15:00

Bądź na bieżąco

       

Napisz do nas