Leczenie trudnych przypadków endodontycznych

 

Ząb 46 (prawa dolna 6 - pierwszy ząb trzonowy)

Dokładna diagnostyka przedzabiegowa w 3D za pomocą najnowocześniejszego tomografu CBCT pozwala zaplanować leczenie z najdrobniejszymi szczegółami.

 
Problemy:
  1. Nieprawidłowe leczenie endodontyczne (usunięcie nerwu tylko z komory zęba bez opracowania i wypełnienia systemu kanałów korzeniowych).
  2. Perforacja jatrogenna dna komory zęba (połączenie komory zęba z kością otaczającą ząb, powikłanie wcześniejszego leczenia endodontycznego z powodu braku powiększenia podczas pracy - mikroskop).
  3. Resorpcja zapalna w korzeniu dystalnym (niszczenie korzenia od środka, następstwo stanu zapalnego kości pomiędzy korzeniami).
  4. Zmiany w kości otaczającej korzeń (zmiany okołowierzchołkowe spowodowane bakteriami znajdującymi się w kanałach korzeniowych).

Perforacja dna komory w przekroju poprzecznym (oznaczona na poprzednim zdjęciu numerem 2). Strzałką zaznaczony fragment cementu którym wypełniona była komora zęba i perforacja. Cement został przepchnięty z komory zęba do otaczających tkanek. Leczenie wymagało usunięcia cementu również z przestrzeni międzykorzeniowej (cement usuwany był przez perforację o rozmiarach 1,5x1,5mm).

Przekrój zęba CBCT kilka milimetrów niżej od poprzedniego zdjęcia (bliżej wierzchołka korzenia zęba). Strzałką zaznaczona jest resorpcja zapalna w korzeniu dystalnym zęba 46. Resorpcja była następstwem zmian zapalnych powstałych na skutek perforacji dna komory.

Pierwszy etap leczenia obejmował oczyszczenie komory zęba z cementu i zamknięcie perforacji na dnie komory. Perforacja była znacznych rozmiarów (1,5x1,5mm). Duże ilości cementu były przepchnięte poza perforację do otaczającej kości. Widok z mikroskopu operacyjnego OPMI PROergo przed oczyszczeniem tkanek.

Widok z mikroskopu po oczyszczeniu tkanek komory zęba. Dokładnie widoczna perforacja.

Obraz z toru wizyjnego mikroskopu po zamknięciu perforacji materiałem Pro Root MTA.

Zdjęcie RVG po zamknięciu perforacji.

Zdjęcie kontrolne RVG po opracowaniu i wypełnieniu wszystkich kanałów. W kanale dystalnym widoczne wypełnienie zniszczonego przez resorpcję fragmentu korzenia zęba.

Kontrola po 9 miesiącach od leczenia. Całkowite wygojenie zmian zapalnych w kości w okolicy między korzeniami (perforacja dna komory i resorpcja zapalna korzenia w połowie jego długości) oraz przy wierzchołku korzenia.

Nowoczesna technika połączona z doświadczeniem lekarza umożliwia leczenie zębów wcześniej skazanych na usunięcie.

minibaner_ratowanie_zebow.png

Ratowanie zębów

Własne zęby uratowane dzięki przeprowadzeniu leczenia kanałowego w dużym powiększeniu pod mikroskopem, rzadko wymagają dalszego leczenia i zwykle udaje się je zachować na całe życie.

Zobacz więcej
minibaner_bezbolesne_leczenie_kanalowe.png

Bezbolesne leczenie kanałowe

Dzięki zastosowaniu osiągnięć współczesnej endodoncji, leczenie przewodowe wykonywane jest na jednej wizycie. Każdy zabieg wykonywany jest bezboleśnie w komputerowym znieczuleniu.

Zobacz więcej
minibaner_reendo.png

Reendo - ponowne leczenie

Ponowne leczenie endodontyczne zwane jest także rewizją leczenia kanałowego. Jest to bardzo skomplikowana procedura wymagająca dużego doświadczenia lekarza oraz nowoczesnego sprzętu.

Zobacz więcej
minibaner_usuwanie_zlamanych_narzedzi.png

Usuwanie złamanych narzędzi

Światło kanału zęba ze złamanym narzędziem może stanowić siedlisko bakterii. Złamane narzędzie powinno zostać usunięte a kanał prawidłowo opracowany i wypełniony.

Zobacz więcej
minibaner_odnajdywanie_dodatkowych_kanalow.png

Odnajdywanie dodatkowych kanałów

Dodatkowe kanały mogą występować w każdym zębie. W zdecydowanej większości odnajdywane są w zębach trzonowych ale także w przedtrzonowych oraz dolnych siekaczach.

Zobacz więcej
minibaner_diagnostyka_endodontyczna.png

Diagnostyka endodontyczna

Dokładna diagnostyka przedzabiegowa w 3D za pomocą najnowocześniejszego tomografu CBCT pozwala zaplanować leczenie z najdrobniejszymi szczegółami.

Zobacz więcej
minibaner_chirurgia_endodontyczna.png

Chirurgia endodontyczna

Zdarza się, że po leczeniu endodontycznym wymagany jest małoinwazyjny zabieg chirurgiczny. Wymaga to właściwej diagnostyki 3D za pomocą nowoczesnych cyfrowych urządzeń RTG o minimalnej dawce promieniowania.

Zobacz więcej
minibaner_usuwanie_mtalowych_wkladow.png

Usuwanie wkładów metalowych

Wkład koronowo-korzeniowy potocznie zwany sztyftem często uniemożliwia ponowne leczenie endodontyczne. Musi zostać usunięty w bardzo delikatny sposób aby nie uszkodzić zdrowych tkanek zęba.

Zobacz więcej
minibaner_opracowanie_zakrzywionych_kanalow.png

Opracowywanie bardzo zakrzywionych kanałów

Zakrzywione korzenie zębów i znajdujące się w nich kanały korzeniowe stanowią duży problem podczas leczenia. Opracowanie takich kanałów wymaga doświadczenia i sprawnej ręki lekarza wykonującego zabieg.

Zobacz więcej
minibaner_nowoczesne_technologie_w_endodoncji.png

Nowoczesne technologie w endodoncji

Leczenie kanałowe wymaga zastosowania nowoczesnego sprzętu oraz najnowszych zdobyczy techniki. Dysponujemy kompleksowymi i innowacyjnymi urządzeniami zapewniającymi przewidywalne i skuteczne leczenie.

Zobacz więcej
minibaner_bezbolesne_zniczulnie.png

The Wand bezbolesne znieczulenie

The Wand - czyli czarodziejska różdżka - to nowy, rewolucyjny system sterowany komputerowo, który zapewnia bardziej komfortowe i skuteczne podawanie znieczulenia miejscowego.

Zobacz więcej

Zobacz gdzie jesteśmy

Chorzowska 216, Katowice
Budynek ACTIV 4 WIEŻE
naprzeciwko Parku Śląskiego

+48 32 702 82 82
+48 888 331 661
artysci@usmiechu.pl

Godziny otwarcia Kliniki

pon. - piąt.: 08:00 - 20:00
sob.: 09:00 - 15:00

Bądź na bieżąco

       

Napisz do nas