Szkolenia

F.A.Q. dla dentystów - najczęściej zadawane pytania

KAROL BABIŃSKI·ŚRODA, 19 WRZEŚNIA 2018


1. Jakim kompozytem pracujesz?
Pracuję różnymi kompozytami, w zależności od sytuacji. Zdarza się również, że chcąc uzyskać określony efekt, mieszam ze sobą materiały różnych firm. Obecnie pracuję głównie materiałami Gaenial, Enamel Biofunction, Olico Esthetic, Asteria i Charisma Opal, ale dzięki uprzejmości firm mam okazję otrzymywać do testów także inne materiały i narzędzia. Większość dzisiejszych materiałów kompozytowych prezentuje dobry poziom jakości i każdy ma jakieś swoje zalety, zatem uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów zależeć będzie w głównej mierze od umiejętności i wiedzy operatora.

2. Jakich narzędzi używasz do modelowania?
Obecnie używam nakładaczy firm ORIMED i POL-INTECH, które dodatkowo adaptuję do swoich potrzeb. W czasie modelowania korzystam również ze standardowych microbrushy, zmodyfikowanych pędzelków i od czasu do czasu narzędzi endodontycznych typu C-Pilot.

3. Jakiego koferdamu używasz?
W 99 procentach przypadków używam koferdamu Nictone w kolorze niebieskim. Stosowanie koferdamu umożliwia mi lepszą kontrolę nad jakością i bezpieczeństwem zabiegów, natomiast pacjentowi zapewnia większy komfort. Dziś nie wyobrażam już sobie codziennej pracy bez koferdamu.

4. Czy używasz powiększenia?
Tak. Na codzień pracuję z użyciem lup Zeiss Eyemag Pro o 4-krotnym powiększeniu z dodatkowym oświetleniem i mikroskopu Zeiss Pro Ergo. Moim skromnym zdaniem powiększenie powinno być pierwszą inwestycją dobrego dentysty. Drugą inwestycją powinien być sprzęt do fotografii.

5. Czym fotografujesz swoje prace?
Mój aparat to Nikon D7100. Używam obiektywów Nikkor 60mm i Tokina 100mm. W przypadku zębów przednich używam lamp 2-palnikowych Nikon R1, natomiast do fotografowania w odcinku bocznym częściej ostatnio używam lampy pierścieniowej. Pracuję na formatach RAW (.NEF) i JPEG. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym temacie, możemy zorganizować małe zamknięte szkolenie dla 2-5 osób, w czasie którego omówimy przystępnie wszystkie podstawowe kwestie.

6. Czy używasz piaskarki w czasie pracy?
Nawet dwóch :). Piaskarki są dla mnie niezwykle użytecznymi narzędziami - do dekontaminacji pola przed pracą używam piaskarki profilaktycznej Prophyflex z proszkiem o średnicy ziaren 40um, natomiast już podczas zabiegów korzystam z abrazyjnej piaskarki Rondoflex; w zależności od potrzeby używam wtedy tlenku glinu o rozmiarach cząsteczek 27 i 50 um.

7. Jakiego systemu wiążącegu używasz?
Generalnie pracuję systemami IV (Optibond FL), VI (Clearfil SE Bond) i VIII (Gluma Universal Bond) generacji. Konkretny system wybieram w zależności od sytuacji, ale prawdę mówiąc, wieloma systemami wiążącymi można uzyskać dobre rezultaty, jeśli rozumie się rządzące adhezją zasady.

8. Czy podczas zakładania wypełnień kompozytowych używasz podkładów? Jeśli tak, to kiedy?
Za najlepszy podkład na dzień dzisiejszy uważam system wiążący.

9. Czy często musisz korygować swoje wypełnienia w zgryzie?
Na szczęście niezbyt często. Odpowiedź na pytanie w jaki sposób udaje mi się odtworzyć prawidłową wysokość wszystkich struktur jest dosyć rozbudowana - omawiam ten temat bardzo dokładnie w czasie szkoleń. Na początek bardzo pomocnym narzędziem jest sfotografowanie efektu kalkowania zębów przed rozpoczęciem leczenia. Pomaga to zrozumieć w jaki sposób i w których punktach zęby kontaktują się ze sobą. W czasie pracy ważne jest rozsądne i oszczędne preparowanie tkanek. Oszczędzanie kluczowych struktur da nam na późniejszych etapach możliwość bardziej prawidłowego poprowadzenia materiału kompozytowego.

10. Ile czasu potrzebujesz na założenie estetycznego wypełnienia?
Zwykle w ciągu 1,5-godzinnej wizyty (jest to dla mnie standardowy czas pojedynczej sesji) zakładam 1-2 wypełnienia; wszystko zależy oczywiście od stopnia skomplikowania pracy. Rzadko zdarza mi się rezerwować dla swoich pacjentów krótsze wizyty. W stomatologii czas jest moim sprzymierzeńcem - jeśli mam go pod dostatkiem pracuję spokojniej i lepiej. Dłuższe wizyty mają również uzasadnienie ekonomiczne.

11. Czy leczysz dentystów?
Tak, ostatnio dentyści stanowią coraz większą grupę moich pacjentów. W razie potrzeby możesz zarezerwować dla siebie wizytę konsultacyjną w gabinecie Artyści Uśmiechu w Katowicach (poproś o konsultację u mnie). Dostarczenie aktualnych zdjęć RTG lub CBCT na pewno ułatwi nam właściwą diagnostykę, ale jeśli ich nie posiadasz możemy wykonać je na miejscu.

12. Czy istnieje możliwość indywidualnego szkolenia i obserwacji Twojej pracy?
stnieje taka możliwość i w ciągu ostatnich 5 lat skorzystało z niej już wiele osób. Ponieważ jest to wyjątkowa forma szkolenia, nie mam jednego sztywnego schematu, a wszystkie warunki i przebieg ustalam wspólnie z osobą zainteresowaną. Jeżeli interesuje Cię ta forma doskonalenia umiejętności skontaktuj się proszę ze mną pod adresem mailowym: babinski.szkolenia@gmail.com Prowadzę również szkolenia grupowe (ogłoszenia co jakiś czas pojawiają się w odpowiednich grupach na Facebooku) na zasadach określanych przez organizatora danego spotkania; na niektórych kongresach, jeśli czas mi na to pozwala, pojawiam się w roli wykładowcy.

13. Dlaczego tak rzadko pokazujesz rozległe odbudowy kompozytowe?
Sam fakt, że potrafię coś zrobić nie jest równoznaczny z tym, że powinienem to robić. Decydując o metodzie postępowania kieruję się przede wszystkim przesłankami biomechanicznymi. Trwałość i przewidywalność mojej pracy oraz minimalizowanie ryzyk mogących się pojawić w przyszłości pozwalają mi spokojniej sypiać. Na każdego swojego pacjenta staram się spojrzeć jak na własne dziecko - podejmując decyzję odnośnie metody i zakresu postępowania zadaję sobie pytanie „czy własnej córce zrobiłbym to samo?”. Jeśli na moich zdjęciach widzisz coś z czym się nie zgadzasz, nie spiesz się z krytyką - pamiętaj proszę, że czasami moje postępowanie wynika z większego planu leczenia, czy choćby z pełniejszego obrazu sytuacji niż to, co zwykle widać na fotografiach. Nie zawsze decyzja do podjęcia jest łatwa i jako lekarze codziennie stajemy przed dylematami. Wybory, których dokonujemy, powinny się opierać na możliwie szerokiej wiedzy i świadomości bycia odpowiedzialnym za swoje decyzje.

14. W jaki sposób wyceniasz swoją pracę? Ile kosztuje u Ciebie zabieg X?
Oferowanie wysokiego standardu usług opiera się m. in. na ciągłym zdobywaniu wiedzy, doskonaleniu umiejętności, rozwijaniu precyzji, ulepszaniu protokołów postępowania czy poświęcania czasu swoim pacjentom. Poziom pracy powinen znajdować odbicie w stawkach - jeśli zaoferujesz swoim pacjentom odpowiedni poziom usługi, Twoje wynagrodzenie powinno to odzwierciedlać. Jeśli chodzi o konkretne liczby, można je bez problemu odnaleźć w cenniku na stronie gabinetu w którym przyjmuję (http://artysciusmiechu.pl/cennik-dentysta-stomatolog-katowice).

15. Jakiego cementu używasz do cementowania prac pośrednich?
Obecnie najczęściej używam kompozytu typu flow - Gaenial Universal Flo. Jego parametry techniczne czynią go niezwykle efektywnym w pracy i trwałym spoiwem dla prac pośrednich. Inne cementy stosuję rzadziej.

16. Dlaczego nie zawsze odpowiadasz na pytania?
Staram się odpowiadać na zadawane pytania, o ile tylko mam na to chwilę. Jeśli zdarza mi się nie odpisywać, najczęściej wynika to z braku czasu (praca, rodzina i szkolenia robią swoje). W pojedynczych przypadkach nie odpowiadam na pytania, kiedy np. obawiam się, że osoby bez odpowiedniego przeszkolenia mogłyby próbować replikować mój sposób postępowania w nieadekwatnych sytuacjach ze szkodą dla swoich pacjentów i w konsekwencji dla siebie.
Niektórych etapów swojej pracy lub informacji nie ujawniam ze względu na to, że są one częścią wypracowanych przeze mnie protokołów postępowania, o których mówię w czasie swoich szkoleń. Zrozum mnie proszę - wyrywkowe tłumaczenie tych protokołów uważam za nieuczciwe nie tylko wobec siebie i osób które uczestniczyły w moich kursach, ale również np. wobec pytających na Facebooku, którym zmuszony bym był odpowiadać zdawkowo. W takiej sytuacji wolę tego nie robić wcale.

Zobacz gdzie jesteśmy

Chorzowska 216, Katowice
Budynek ACTIV 4 WIEŻE
naprzeciwko Parku Śląskiego

+48 32 702 82 82
+48 888 331 661
artysci@usmiechu.pl

Godziny otwarcia Kliniki

pon. - piąt.: 08:00 - 20:00
sob.: 09:00 - 15:00

Bądź na bieżąco

       

Napisz do nas